• PL
 • Parapet marmurowy czy granitowy?

  Przez całe życie dokonujemy - ważniejszych i mniej istotnych - wyborów. Wszystkie jednak powinno być poprzedzone dokładną analizą. Szczególnie to ważne, gdy budujemy lub remontujemy dom i zastanawiamy się, jakie dopasować elementy, aby całość nie była tylko ładna, ale i funkcjonalna. To istotne także, gdy kupujemy parapety. Muszą być solidne i trwałe, a jednocześnie estetyczne, takie jak parapety z kamienia - marmuru lub granitu. No właśnie, jaki materiał będzie lepszy?

  Postaw na kamień

  Wybór materiału, który sprawdzi się na parapet - jego wygląd, kształt i wielkość - to zresztą nie tylko zagwozdka osób stawiających dom, bo tak samo przy wymianie okien musimy to wszystko skrupulatnie przeanalizować. Najważniejsze, by nie lekceważyć tej kwestii, nie traktować parapetów jako dodatku do okna, mniej istotnego, na którym można dodatkowo zaoszczędzić. Takie postępowanie niechybnie skończy się aranżacyjną porażką, bo parapet - choć rozmiarowo niewielki w stosunku do wielkości okna - odgrywa równie ważną rolę. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze pieniądze nie pójdą na marne, a parapety będą trwałe i pięknie prezentujące się przez lata, warto zainwestować w kamienny podokiennik. Zapewnimy sobie prawdziwie ekskluzywne wykończenie okna, bo taki materiał to synonim prestiżu i elegancji, stylowe dopełnienie pomysłowo zaprojektowanego domu. Jaki jednak rodzaj kamienia wybrać? W tym wyścigu - o czym wspomnieliśmy we wstępie - biorą udział dwaj konkurenci: marmur i granit. Ich szeroki wybór znajdziemy na podstronie z parapetami kamiennymi.

  Synonim trwałości - granit

  Granit jest skałą magmową, która tworzyła się na dużych głębokościach. Składa się głównie z kwarcu i skaleni, ma przeważnie strukturę średniokrystaliczną i bezładną teksturę. Na parapety jest wybierany bardzo często, ponieważ dostępny jest w szerokiej gamie barw, jako szary, zielony czy białoróżowy. Parapety granitowe pasują właściwie do każdego pomieszczenia, świetnie łączą się z różnymi materiałami (np. drewnem czy metalem). Doskonałe do zastosowań wewnętrznych oraz zewnętrznych, gdyż są bardzo wytrzymałe na przeróżne negatywne warunki atmosferyczne: działanie słońca, mrozu i pozostałych czynników, które mogą osłabiać wytrzymałość wielu innych materiałów. Są odporne na ścieranie i zarysowania, a ponadto łatwo je utrzymać w czystości (nie wchłaniają brudu). Legendarna jest też ich żywotność, bo to jeden z trwalszych materiałów budowlanych (nie tylko w zakresie tworzenia parapetów, ale i wielu innych elementów).

  A może marmur?

  Marmur - skała metamorficzna wywodząca się z przeobrażenia wapieni, złożona głównie z krystalicznego kalcytu - nie jest tak odporny na zarysowania, jak granit, a ponadto bardziej nasiąkliwy, ale za to miękki, dzięki czemu łatwo poddaje się obróbce. Oznacza to więc, że można mu nadawać nieoczywiste, zjawiskowe kształty, zniszczonej zaś powierzchni posadzki czy parapetu można szybko przywrócić dawny, piękny i nieskazitelny wygląd. Marmur bardzo dobrze przewodzi i długo utrzymuje ciepło. To doskonały materiał na parapety wewnętrzne, ale też na posadzki z ogrzewaniem podłogowym (przewodzenie ciepła), blaty kuchenne, okładziny ścienne i obudowy kominkowe. Podobnie jak w przypadku granitu - bogata paleta barw sprawia, że jest to materiał, który aranżacyjne wzbogaci każde wnętrze, a tak wykonane parapety będą cieszyły oko przez długie lata.

  Jaki więc materiał wybrać, kiedy oba mają tak wiele zalet? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli trwałość, postawmy na granit, bo pod tym kątem wygrywa z marmurem. Ten ostatni właściwie nadaje się jedynie do wnętrz, gdyż jest zbyt podatny na różne negatywne czynniki. Granit nie ma z tym problemu, bo jest odporny nawet na najbardziej niszczące warunki atmosferyczne. Nie zapominajmy jednak, że marmur - słusznie zresztą - kojarzy się z dostojeństwem, więc mimo swoich słabości przypadnie do gustu każdemu, komu zależy na eleganckim wyglądzie.

   

  Siedziba firmy
  ul. Proszowska 109a, 32-700 Bochnia
  biuro@marmo.pl
  +48 14 611 31 93
  Produkcja i hurtownia
  Targowisko 482, 32-015 Kłaj
  targowisko@marmo.pl
  +48 12 284 00 25