• PL
 • Kiedy warto wybrać kamień elewacyjny?

  Nie ma wątpliwości, że kamień elewacyjny może być doskonałą ozdobą każdego budynku. Przed wybraniem tego materiału trzeba sobie jednak zadać pytanie: kiedy ta opcja jest warta uwagi? To istotna kwestia, gdyż czasami zły dobór tworzywa, jak i jego niewłaściwych proporcji mogą skutkować efektem odmiennym od zamierzonego - brzydkim, nieestetycznym kamieniem. Jak więc sprawić, aby się nie rozczarować?

  Dom i otoczenie

  Stosując kamień na elewację budynku, pamiętajmy, by myśleć nie tylko o własnym domu i tego, jak będzie wyglądał, ale także o tym, jaki charakter ma nasza okolica, czyli jak prezentują się pozostałe budynki w sąsiedztwie. Pod tym kątem projektujemy elewację, aby była ona spójna z całym otoczeniem. Dobrze więc wybrać taki kamień, który nie będzie zbyt mocno wyróżniał się na tle krajobrazu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nasz dom był oryginalny - po prostu nie przesadzajmy z ozdobami, nie twórzmy krzykliwych form, które na pewno nie wpłyną na lepszy wygląd naszego domostwa.

  Bądźmy konsekwentni

  Ważne jest również, aby zdecydować się na jeden rodzaj elewacji. Wybierając dwie różne, ryzykujemy, że efekt przerośnie nasze oczekiwania, ale w tę drugą, gorszą stronę - zamiast cieszyć oko, będzie przypominał o złej decyzji, którą przecież ciężko zmienić. Można oczywiście, ale wiąże się to z kosztami - nie tylko finansowymi, ale i ze stratą czasu, nerwami i frustracją, że to, co wcześniej zrobiliśmy, musimy poprawiać.

  Pomoc architekta

  Zawsze pamiętajmy o spójności architektonicznej, co oznacza, aby dobierać kamień odpowiednio do architektury budynku. Na pewno nie jest to łatwe, jeśli nie mamy doświadczenia w tym zakresie i bazujemy tylko na odczuciach, które nie zawsze się sprawdzają. W tej sytuacji jednak na pewno pomoże architekt, który podpowie, co wybrać, aby rezultat był w pełni zadowalający. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie wizualizacji budynku na ekranie komputera, tego, jak będzie się on prezentował po planowanych pracach elewacyjnych.

  Do wyboru, do koloru

  Wiemy już, kiedy warto postawić na taką elewację i o czym pamiętać, aby prezentowała się dobrze, teraz sprawdźmy, jaki mamy wybór, jeśli chodzi o kamień. Trzeba przyznać, że jest pokaźny i musimy to dokładnie przemyśleć, nim zdecydujemy się na jakąś opcję. Granit jak to granit - jest niezwykle trwały, odporny na różne uszkodzenia oraz zabrudzenia. To samo zresztą można powiedzieć o bazalcie, który jednak nie jest zbyt bogaty, jeśli chodzi o kolorystykę (dostępny głównie w odcieniach szarości).

  Ciekawie prezentuje się kwarcyt, gdyż na tak wykonanej elewacji błyszczą się drobinki kwarcu, jakie podnoszą walory dekoracyjne budynku. Popularny marmur można kupić w wielu odcieniach, więc łatwo go dopasować do wielu miejsc. Inne właściwości prezentuje piaskowiec, gdyż jest chropowaty, a więc potrzebuje zabezpieczenia przed uszkodzeniami, jak i częstej konserwacji. Jak widać, wybór jest duży, a przecież i tak nie wspomnieliśmy o wszystkim, co jest dostępne na rynku (np. onyks czy wapień).

  Odpowiadając na zadane w tytule pytanie: “kiedy warto wybrać kamień elewacyjny”, powiemy, że w większości przypadków, ale... pod pewnymi warunkami. Jakimi? Zostały one wymienione w tekście, a więc zawsze musimy przemyśleć sprawę doboru materiałów, które staną się elewacją naszego domu. Nie mogą być zbyt niedopasowane do okolicy, w której mieszkamy. Dlaczego? Zbyt mocne wyróżnienie się naszej elewacji wpłynie nie tylko negatywnie na nasz dom, ale także na sąsiednie budowle. Nie powinniśmy jednocześnie dobierać kilku rodzajów elewacji i tym samym niepotrzebnie mieszać aranżacyjnie. Lepiej zdecydować się na jeden typ, uzyskamy dzięki temu ciekawy wygląd domu. Zawsze warto też poradzić się architekta, który fachowo podpowie nam, w jaką stronę najlepiej pójść i jaki materiał wybrać. A jak wymieniliśmy w artykule, jest ich bardzo dużo, więc musimy na spokojnie przeanalizować, jaki będzie najbardziej właściwy. Dociekliwym może przypaść do gustu również artykuł http://www.marmo.pl/produkty/kamien-elewacyjny.html.

  Siedziba firmy
  ul. Proszowska 109a, 32-700 Bochnia
  biuro@marmo.pl
  +48 14 611 31 93
  Produkcja i hurtownia
  Targowisko 482, 32-015 Kłaj
  targowisko@marmo.pl
  +48 12 284 00 25